قبض انبار

قبض انبار ( به انگلیسی Warehouse receipt و فرانسوی Récépissé d’entrepôt ) رسید دریافت کالایی است که به اماکن گمرکی وارد می شود . این سند مهمترین سند در خصوص مالکیت کالا در گمرک می باشد و در آن اطلاعات بارنامه و تاریخ تخلیه در انبار درج می شود.
قبض انبار در همه جای دنیا به عنوان سندی قایل معامله Negotiable شناخته می شود. زیرا شرکت حمل بعد از دریافت هزینه ها با ظهر نویسی پشت قبض انبار آن را به وارد کننده واگذار می کند.


طبق اصل 44 قانون اساسی سازمان بنادر و دریا نوردی و گمرک با عقد قراردادی میتوانند انبار داری خود را با قرار داد مشخصه به شرکت های خصوصی واگذار نمایند

طبق مفاد قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن هر کالایی که به اماکن گمرکی یا انبارهای گمرکی تحویل می گردد باید بلافاصله دردفاتر مربوطه انبارثبت و برای هر ردیف ( آرتیکل ) فهرست کل بار ( مانیفست) یا اظهارنامه یا پروانه یا صورتمجلس ضبط یا بارنامه، قبض انبار جداگانه صادرو به تحویل دهنده کالا تسلیم گردد.

قبض انبار دارای انواع مختلفی است که نوع دریایی آن به شکل زیر می باشد:

و نوع زمینی به شکل زیر در یک صفحه می باشد:

قبض انبار دارای فرم استانداردی بوده و دارای مشخصات زیر می باشد:

1-  ردیف و شماره دفتر انبار مربوطه
2-  شماره بارنامه ارسالی
3-  مرزی که از آن کالا اقدام به ورود نموده است
4-  شماره قبض انبار صادر شده
5-  ذکر شماره انبار تخلیه کالا
6-  نام شرکتی که کالا را حمل نموده است
7-  وزن ،تاریخ تحویل کالا به انبار و نوع بسته ها

قبض انبار زمانی صادر میگردد که کالا به انبار ورود کرده باشد و انطباق کالا و کنترل های لازم صورت گرفته باشد قبض انبار پس از صدور در اختیار شرکت حمل و نقل قرار گرفته که پس از تسویه های لازم به صاحب کالا جهت ترخیص کالا و یا به نماینده شرکت ترخیص کالا تحویل داده میشود.

با توجه به الکترونیکی شدن فرآیند دوراظهاری گمرک علاوه بر قبض انبار کاغذی بصورت الکترونیکی هم از طریق سامانه ای پی ال بعد از واگذاری ترخیصیه کالا در این سامانه توسط شرکت حمل به شکل زیر می توانیم پرینت بگیریم:

جهت دریافت قبض الکترونیک گمرک فرودگاه امام خمینی و گمرک شهیدرجایی پس از ورود به سامانه  “ای پی ال”  مراحل زیر را طی می کنیم:

داشبورد ← کاربر ← پرینت قبض انبار الکترونیک

در این قسمت با وارد کردن شماره بارنامه و شناسه شرکت حمل و گمرک ورودی کالا می توان پرینت قبض انبار الکترونیک را دریافت نمود.

 

بعد از پرداخت هزینه های انبار داری بر اساس قبض انبار بیجک انبار Pay slip صادر می گردد که در مطالب بعدی به شرح آن خواهیم پرداخت …

125

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

20 + 4 =

فهرست