آخرین اخبار و اطلاعیه ها

سامانه اعتبار سنجی و رتبه بندی

سامانه جامع اعتبارسنجی و رتبه بندی https://mvcrs.ir

طبق قانون بازار اوراق بهادار، مؤسسات رتبه‌بندی به عنوان یکی از انواع نهادهای مالی، نیازمند اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و فعالیت تحت نظارت آن سازمان هستند و فعالیت هرگونه مؤسسه رتبه‌بندی خارج از این چارچوب غیرقانونی است.

توجه داشته باشید که در هر دوره سه‌ماهه (فصلی) فقط یک بار ارزیابی شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی برای هر بنگاه اقتصادی مورد پذیرش قرار گرفته و صرفاً اولین خروجی مؤسسات رتبه‌بندی در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری اعمال خواهد شد و اعتبار آن حداکثر یک سال پس از ثبت و ارسال اطلاعات توسط مؤسسه رتبه‌بندی است. همچنین با توجه به اینکه نتایج ارزیابی مؤسسات رتبه‌بندی عیناً در سامانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت، درخواست بازبینی در مورد شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی در سامانه امکان‌پذیر نبوده و این موضوع صرفاً از ابتدا حسب تقاضای بنگاه اقتصادی و طبق توافق با مؤسسه رتبه‌بندی انجام شده و خروجی مؤسسه رتبه‌بندی قطعی و غیرقابل اعتراض خواهد بود.

مؤسسات رتبه‌بندی قابل قبول برای دوره سه‌ماهه پاییز 1398، عبارتند از:

شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان (http://www.bcr.ir)

شرکت رتبه‌بندی اعتباری پارس کیان (http://www.parscrc.ir)

شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا (http://www.payacr.ir)

بر این اساس اطلاعات شاخص‌هایی که دارای مرجع حاکمیتی مشخص در سطح کشور هستند (سه بخش مسئولیت‌پذیری، مالی و کسب‌وکار-کمی)، از مراجع ذی‌ربط تجمیع و پردازش شده و رتبه‌بندی تمامی بازرگانان فعال براساس آن انجام پذیرفته و در دوره‌های زمانی سه‌ماهه (فصلی) به‌روزرسانی می‌شود. همچنین امکان مشاهده سقف واردات، رتبه و شاخص‌های آن از طریق سامانه جامع تجارت (منوی عملیات رتبه‌بندی و مالی) برای تمامی بازرگانان فراهم بوده و بازرگانان در صورت اعتراض به رتبه یا مقدار هر یک از شاخص‌های خود، می‌توانند صرفاً از طریق سامانه (بدون نیاز به مراجعه حضوری یا تماس تلفنی)، اقدام به ثبت «درخواست بازبینی» و بارگذاری اسناد مثبته نمایند تا کارشناسان سامانه در اسرع وقت نسبت به بررسی و اعمال آن اقدام نمایند.

همچنین بازرگانان در صورت تمایل می‌توانند در مورد شاخص‌های مربوط به بخش کسب‌وکار- کیفی که دارای مرجع حاکمیتی مشخص در سطح کشور نبوده و نیازمند دریافت اسناد و مدارک از متقاضی و ارزیابی‌های خبره‌محور است، به سه مؤسسه رتبه‌بندی دارای مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه نمایند که طبق تفاهم انجام‌شده با آن سازمان، نتایج ارزیابی شاخص‌های مورد نظر پس از ثبت در سامانه کدال توسط هر یک از مؤسسات و تأیید سازمان مذکور، مستقیماً در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری اعمال خواهد شد. نکته حائز اهمیت اینکه شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی اختیاری بوده و بازرگانان در هر دوره، مجازند صرفاً از طریق مؤسسات مورد تأیید اعلام‌شده از طریق سامانه برای آن دوره جهت ارزیابی شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی اقدام نموده و در غیر اینصورت به هیچ وجه نتایج ارزیابی قابل اعمال و استفاده نخواهد بود.

1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 14 =